Obezite Ve Genel Cerrahi Kliniği

Adres:

Faik Kocagöz Caddesi . Konak Mah. No:25/1A

 

MİDE BOTOKSU

Midenin belirli bölümlerine endoskopik yöntemle botilinım toksini ( BOTOKS ) nejekte edilmesi diye tarif edilecek yöntem. Uzun yıllar öncesinde başlamış, ancak günümüzde popüler hale gelmiş, genellikle diyette zorlanan , obezite cerrahisinden korkan veya VKİ 35 in altında olup şişman veya hafif kilolularda tercihe edilebilir. Botoks mide çeperine geniş bir sahayı içerecek şekilde iğne yardımıyla verilir.

Kimlere?

VKİ 35 in altında , diyetle kilo vermekte zorlanan, ekonomik tedavi seçeneğini tercih eden ve kısa süreli güvenilir yöntem olarak tercih edenlere önerilir.

Etkin mi? 

Değişik çalışmalarda etkinlik konusunda tartışmalar olmakla birlikte genel kanı diyete yardımcı olan bir yömtem olduğu yönündedir.

Nasıl etki eder?

Uygulanan yerlerde yaklaşık 15 gün içinde başlayan kasların felci ve mide üst kısmına uygulandığında açlık hormonunu salgılanmasını azalttığından doygunluk hissi ile birlikte açlık hissini azaltarak etki eder.

Herkeste aynımı?

Hayır. Kişiden kişiye değişir. Garantili bir yöntem olmayıp, diyetine dikkat edenlerde etkinlik daha iyidir.

Nasıl yapılır?

Uyutarak ağızdan girilen endoskopla mide gözlenir. Endoskopun içinden sokulan iğne aracılığı ile midenin belirli bölümlerine botoks enjekte edilir. İşlem yaklaşık yarım saat sürer. Kişi aynı gün sosyal hayatına devam eder.

Korkmalımıyım?

Anastezi komplikasyonları hariç emin ellerde güvenle yapılan bir yöntemdir.

Etkisi ne zaman başlar?

10-15 gün içinde başlar. 6 ay sürer. Yılda 2 kez güvenle ve tekrar edilerek yapılabilir.

Kim yapmalı?

Deneyimli, tekniğini ve uygulama yöntemini bilen gastroeneteroloji veya genel cerrahi uzmanlarınca yapılmalıdır. Yapılmasında tekniğin etkisi olmamakla birlikte etkinliğin yeterli olmasında deneyim ve teknik çok önemlidir.

Not:

Yapavcak hekiminizden mutlaka midenizde yaygın gastrit ve ülser varsa yapmamasını isteyin. Bu durumda yapan hekimlerin varlığını gözardı etmeyin.